Melding til alle medlemmer: VIKTIG! Gi oss beskjed ved endring av adresse, mailadresse eller telefonnr.

2026

Københavntur

Da har over 30 glade HCØ-ere besøkt Danmark, København og Mikkeller-festivalen. Turen startet fra Hamar på torsdag og selvsagt ble turens deltagere påspandert en boks med Ankerpils fra Aass. Denne gang betalt av HCØ. Vi hadde en flott overfart i strålende sol og gode temperatur og de fleste av oss nøt en øl eller 2 på soldekk i påvente av kveldsbufeen. Kvelden og natta forløp stille og rolig og etter dansk morgenbuffe på båten ble vi tatt med på en guidet tur i København. Sjåføren og guiden greide seg, til tross for enkelte språkproblemer, ganske bra gjennom København sine travle gater. Etter den guidede turen ble det lunsj på Skovlyst Bryggeri med 2 smørrebrød og 2 enheter øl servert i kanner. Vi fikk servert 3 forskjellige slag øl som sto i forhold til maten som ble servert. Ølene vi fikk var av typen classic, brown ale og IPA. En fin opplevelse inne i Hareskoven rett nord for København.

Resten av fredagen og lørdag formiddag ble stilt til egen disposisjon og mange fikk med seg severdigheter som Rådhusplassen, Strøget og Nyhavn, og selvsagt noen gode øl og god mat.

Lørdag ettermiddag samlet vi oss på Mikkeller-festivalen med en inngangspris og fri bar i 4 timer. Festivalen serverte over 800 forskjellige øl så det var nok å velge i. Ølet ble servert i 1 dl-glass så det ble en del løping. Og selv om flere av oss sto mye i kø og kom igjennom mange slag så kom vi ikke i nærheten av å teste alle slagene.

Søndag etter frokost tok mange en rolig tur rundt i byen med innlagte pit-stop og sjåføren hentet oss kl. 14 med avreise for kaien. Båtturen hjem gikk også greit med bra vær, buffe og nok drikke. På mandag morgen kom nok bakrusen brått på for noen da hele bussen ble tatt inn til STORKONTROLL. Så noen ble både kroner og alkohol fattigere, men noen erfaringer rikere. Men bortsett fra den siste episoden ble det en fornøyelig tur for alle som deltok. Så vi ser alle fram til nye opplevelser med ølklubben i godt fellesskap. Og tror du dette fellesskapet kan være noe for deg så bruk gjerne linken som finnes på vår side for å melde deg inn.

https://hamarculturelleolvenner.portal.styreweb.com/arrangement/ArrangementSession?ID=Innmelding

PS.

Takk til sjåføren for god kjøring godt humør, og til selskapet som gjorde turen mulig.

Bj

Årets Øljekk 2025

Begrunnelse:
Det er en stor jobb å drifte H.C. Ø,- og oppgavene som er blitt utført siden oppstarten i 1994 er ikke få.
Det har vært mange i styre og komiteer,- og ikke minst imponerende mange som har stilt opp på utallige dugnader,  Både ved gjennomføring av arrangement i klubbens egen stolthet: Hamar Ølfestival.
Mye kan vi se resultatet av, mens andre oppgaver som er like viktig for å holde hjulene i gang, tenker vi ikke så mye på.
Digitalisering har blitt en del av driftingen av klubben, men før vi kom så langt var det mye manuelt arbeid som har blitt utført.  Hvem av oss har for eksempel tenkt over hvor mye arbeid som ligger bak når vi hvert år har fått det nye medlemskortet tilsendt i postkassa?
Over 200 nye kort hvert år. I år etter år. Tilpassing av kortet med nevn og medlemsnummer, printing og laminering, klippe til alle kort og sende de ut til oss medlemmer.  Timene som har gått med bør gi dugnadsbegrepet i klubben en ekstra dimensjon.

Klubbens takknemlighet for denne utrolige innsatsen, går Årets Øljekk 2025 til Erna Nysted.
Gratulerer og skål!



Tidenes raskeste generalforsamling i HCØ gjennomført på 20 minutter

Lørdag 21.03.26 deltok 60 medlemmer på generalforsamling.
HCØ har dyktige medlemmer i styre, komiteer, revisorer, – og da alt er på stell, – da blir man fort ferdig. Alle ble gjenvalgt, – samt at vi fikk inn den 4. varamedlem.

Erna Nysted fikk hedersprisen 2025, en øljekk, for sin innsats med medlemskort (før digitaliseringen) og sitt dugnadsarbeid under Hamar Ølfestival.
Så ble det biff og noe godt i glasset hos Hopen Servering. Skål.🍻
Økonomien i klubben er god, – og mye blir brukt til «sponsing» av arrangementer, turer og klubbkvelder.
I 2025 var vi bl.a. på hockey tur til Karlstad, besøk til Aass bryggeri, Gjøvik Akevittfestival og Trysil bryggeri og juleølsmaking, – for å nevne noe.

Pga. mange medlemmer arbeider dugnad under Hamar Ølfestival kan klubben gjøre dette. 😊
Hamar Ølfestival arrangeres alltid den 1. helga i juni, i år: torsdag den 4. juni tom lørdag 6. juni.
Har du lyst på å bidra i HCØ, melde deg inn via hjemmesiden

ENDELIG SEIER!

Hva er det med Hamars Culturelle Ølvenner som gjør at vi trekker over grensen hvert år?
Nok en gang fyller vi bussen og over 50 av klubbens medlemmer blir med på en ny tur til Karlstad og Löfbergs arena for å se Färjestad spille mot Brynäs. Var nok noen av klubbens medlemmer som var litt bekymret når vi hele formiddagen ble matet med trafikknyheter over radioen om hvor dårlig veilaget skulle bli utover fredagen.
Vi hadde sikret oss med godt med drikke fra Aass Bryggeri i tilfelle forsinkelser, men veilaget var overraskende bra og vår sjåfør fra Elverum Turbusser, Roger, fikk oss trygt fram til Karlstad til programmert tid. Men ølen forsvant åkke som. 😄
35 av klubbens medlemmer gikk etter hvert til Stora Torget og restauranten Baron hvor vi inntok Tapas, øl og annet drikke, og kvelden ble avsluttet på Bishops Arms og et rikholdig utvalg med øl.

Lørdagen startet med en god frokost og jeg tror de fleste var innom Systembolaget og bunkret opp. Senere ble flere av klubbens medlemmer observert på Karlstads Ølhallen, Hotell Drott, Bishops Arms og t.o.m. på et kondis.
Turen gikk så til Löfbergs Arena. God mat, gode plasser og bra service ble oss til del og før dagens kampstart ble Sven Ingvars hyllet for sine 70 år på scenen og for første gang på 3 år kom Färjestad seirende ut av kampen mot Brynäs, 7-0 til hjemmelaget!
De 2 foregående år ble det tap for Färjestad når vi var til stede, så denne seieren smakte godt for oss som hadde tatt turen fra Hamar.
Så med alle disse gode opplevelsene så er vel det svaret på hvorfor HCØ digger hockey og Färjestad.

Så takk til dere alle for en fabelaktig tur og spesiell takk til sjåfør og til klubben som sponset sine medlemmer på en fin happening.
Høres dette spennende ut, og savner du et fellesskap som inneholder godt selskap, godt øl og forskjellige aktiviteter i løpet av året.- så meld deg inn i HCØ fra denne siden.

For HCØ
Bjørn NK